Klockars i Nykarleby landskommuns kyrkoby. Hemman och släkt 1565—1935 av Woldemar Backman

 

forts. Gren II.


Tab. 85.

XI. Erik Eriksson Måtar, son till Erik Andersson M., tab. 80, f. på Måtar 13.12.1844, d. där 21.12.1911 i »magkatarr». Bonde på Måtar. Gift 29.10.1865 med Maria Gustavsdr Kaukos, f. i Jeppo 7.8.1846, d. på Måtar 15.7.1903 i gulsot.

XII. Barn (födda på Måtar):
Erik, f. 12.10.1866, d. 19.10 s.å.
Erik, f. 22.9.1867, d. 4.10. s.å.
Maria Lovisa, f. 13.8.1869, d. 27.1.1889 i »förkylning».
Anders, f. 4.5.1875. Tab. 86.
Anna Sofia, f. 9.4.1880. Tab. 87.
Ida, f. 5.7.1884. Gift 3.11.1907 med Isak Vilhelm Isaksson Nylund, f. i Nykarleby 31.8.1881. Familjen är i Amerika.

XIII. Barn:
Gerda Maria Hillegard Nylund, f. i Nykarleby 14.2.1912.
Lennart Vilhelm, f. 28.10.1913 i Jeppo.

Hilda Katarina, f. 6.10.1888, d. 11.5.1910 i strypsjuka.
Erik, f. 24.3.1891, d. 20.4. s.å.


Tab. 86.

XII. Anders Eriksson Måtar, son till Erik Eriksson M., tab. 85, f. på Måtar 4.5.1875. Bonde på Måtar. Gift 1:o med Maria Mattjus, f. 12.4.1872 i Purmo, d. på Måtar 27.2.1927 i sockersjuka. 2:o 30.6.1929 med Maria Johanna Julin, f. i Nykarleby 24.11.1878.

XIII. Barn (födda på Måtar):
Lydia Maria, f. 28.1.1898, d. 24.9.1899.
Anders Vilhelm, f. 21.11.1899. Övertagit faderns hemman. Gift 27.4.1930 med Anni Katarina Nybäck, f. i Nykarleby 27.11.1908.

XIV. Barn (fött i Jakobstad):
Inge Maj-Lis, f. 16.10.1930.

Edit Sofia, f. 15.1.1902. Till Kanada 1930. Vigd 21.3.1933 i Vancouver med bondsonen Oskar Johannes Branting, f. i Monå 18.8.1899. Reste till Kanada 1929 (2 barn).
Erik Johan, f. 6.1.1903. Byggmästare, till Helsingfors 1931. Gift 1933 med Inga Eriksson, danska (1 flicka).
Lydia Maria, f. 6.2.1905. Till Kanada 1926. Gift 1.1.1929 med Johannes Vilhelm Fröberg, från Pedersöre. Chaufför i Vancouver. Barnlösa.
Matts Sigfrid, f. 9.3.1907, d. 10.8.1922 genom vådaskott.
Gustav Lennart, f. 2.5.1908. Till Kanada 1929. Ogift.
Jakob Valfrid, f. 30.10.1910. Till Kanada 1929. Ogift.
Anna Heldine, f. 15.6.1913. Till Kanada 1929. Gift där med en norrman Isak Isaksson, skogsarbetare i Vancouver.
Axel Runar, f. 11.10.1916. Hemma.


Tab. 87.

XII. Anna Sofia Måtar, dotter till Erik Eriksson M., tab. 85, på Måtar 9.4.1880. Gift 12.6.1898 med Anders Vilhelm Mattsson Finskas, f. 2.10.1871. Bonde på Finskas, Jeppo.

XIII. Barn (födda på Finskas):
Signe Maria Finskas, f. 7.4.1899. Gift 24.6.1923 med bonden Gustav Villiam Dahlstedt [Skall vara Dahlsten, meddelade Chris Dahlsten], f. i Jeppo 24.9.1899.

XIV. Barn:
Alice Marianne Dahlstedt [Skall vara Dahlsten, meddelade Chris Dahlsten], f. 31.5.1924 i Jakobstad.
Signe Ragnhild Margareta, f. 23.8.1926 i Jeppo.
Dagny Gunborg, f. 21.10.1928 i Jakobstad.
Helmer Gustav, f. 17.3.1932 i Jeppo.

Anna Edit Sofia, f. 13.9.1900. Gift 24.1.1922 med bonden Johannes Lennart Slangar, f. i Jeppo 25.1.1899. Har egendom i Helsinge (Strandkulla) sedan 1927.

XIV. Barn:
Marita Elin Sofia Slangar, f. 7.8.1923 i Jeppo.
Matts Olav, f. 6.8.1924 i Jakobstad.
Benita Marita, f. 23.4.1927 i Jakobstad.
Gretel Birgitta, f. i Helsingfors 23.2.1935.

Lydia Irene, f. 6.7.1902. Barnmorska. Sedan 1931 tjänst i Petalax.
Artur Vilhelm, f. 9.9.1904. Har egendom i Helsinge (Gunnarsborg) sedan 1927. Gift 14.4.1929 med Elna Johanna Lönnvik, f. i Jeppo 11.4.1904.

XIV. Barn (födda i Helsingfors):
Karin Frejvid, f. 7.1.1931.
Doris Anna Valborg, f. 5.1.1935.

Matts Lennart, f. 1.4.1907. Byggmästare. Till Helsingfors 1931. Sedan 1932 vägmästare i Vichtis.
Svea Linnea, f. 12.9.1909. Gift 23.6.1929 med Johannes Severin Sandberg, f. på Finskas 1.5.1905. Bonde på Finskas.

XIV. Barn:
Börje Adolf Johannes Sandberg, f. i Jakobstad 6.11.1931.
Lars Anders Reguel, f. på Finskas 10.10.1934.

Anders Runar, f. 16.6.1911. Student från Jakobstad 1929. Prästvigd 17.4.1934. T.f. kyrkoherde i Maxmo 1.5.1934—2.1.1935. Under 1935 avtjänat sin värnplikt.
Astrid Adele Lovisa, f. 17.8.1913.
Bror Erik Valdemar, f. 14.1.1916.
Lilli Gunvor, f. 26.11.1918.
Ingmar Gottfrid, f. 21.2.1925.


Tab. 88.

X. Anna Andersdr Måtar, dotter till Anders Andersson M., tab. 75, f. på Måtar 19.9.1820, d. på Aspnäs hos dottern Anna. Gift 9.12.1838 med Matts Mattsson Slangar (Holm), f. 25.11.1811 på Slangar, Ytterjeppo, d. på Holm i Jeppo 4.4.1868. Hemmåg. Landbonde på Slangar. År 1845 bonde på Måtar, år 1857 medåbo på Holm, Jeppo.

XI. Barn (födda, de tre äldsta på Slangar, det yngsta på Holm, de andra på Måtar):
Anders, f. 7.9.1841, d. i späd ålder.
Erik Holm, f. 4.6.1843. Timmerman i Helsingfors. Död där. Ogift.
Johan Holm, f. 22.3.1845. Tab. 89.
Maria, f. 30.11.1848, d. 20.7.1851 av bölder.
Matts Holmström, f. 8.2.1850. Tab. 90.
Anna Holm, f. 8.9.1852. Tab. 91.
Sanna, f. tvilling 24.2.1855, d. 17.3. s.å.
Maria, f. tvilling 24.2.1855, d. 22.4.1856 i koppor.
Sanna, f. 1.2.1857.
Jakob Holm, f. 4.12.1859, d. i Amerika 25.2.1925 i lungsot. Kom från Jeppo 1882 som inhysing till Aspnäs jämte en dotter Anna Sofia, f. i Jeppo 25.1.1883, d. i Amerika (Takoma, Wash.) 28.3.1902. Reste med fadern till Amerika 1901.
Anders Holm, f. 28.7.1862. Tab. 92.


Tab. 89.

XI. Johan Holm, son till Matts Mattsson Slangar, tab. 88, f. på Slangar, Jeppo, 22.3.1845. Död i Amerika 31.5.1894 i lungsot. Backstuguman på Mjölnar. Emigrant. Hustrun död före 1887.

XII. Barn (födda på Mjölnar, Jeppo):
Maria Holmström, f. 22.8.1872, d. 14.4.1922 i hjärtlidande. Tjänarinna på olika ställen. Gift 25.11.1898 med Vilhelm Mattsson Sandström, f. i Jeppo 1.2.1878. Arbetare. Omgift 15.4.1923 med Adolfina Granholm, f. i Jeppo 30.1.1888.

XIII. Barn (födda i Jeppo):
Matts Vilhelm Sandström, f. 27.12.1899. Handelsbiträde. Till Jakobstad 1921. Till Jeppo 1927. Gift där 19.6.1927 med bonddottern Anna Emilia Backlund, f. i Jeppo 24.7.1903. Flyttade till Oravais 11.8.1927.
Elna Maria, f. 23.10.1903. Till Jakobstad 1920. Till Pedersöre 1923.
Hilda Katarina, f. 5.9.1906. Till Amerika 1925.
Erik Johan, f. 25.2.1910, d. 8.7. s.å.
Anders Edvin, f. 22.8.1911. Till Kanada 1929.
Anna Sofia, f. 27.2.1914, d. 24.1.1918 i feber.

Johan Holmström, f. 21.6.1874. Handelsbiträde. Sedan direktör. Till Jakobstad 1893. Gift 2.8.1903 med Eva Maria Kecklund, f. i Jakobstad 11.7.1879. Barnlösa. Flyttade till Vasa 1911, därifrån 1914 till Åbo och därifrån till Helsingfors 1915. Han dog där 1.1.1919 i blodförgiftning. Hustrun omgift med ingenjör Axel Julius Ålander, avled i Helsingfors 15.6.1923 i lungsot.
Ida Katarina, f. 22.10.1876. Till Nykarleby 1894 som tjänarinna. Till Jakobstad 1896. Gift 1:o 4.9.1898 med smedlärlingen Henrik Vilhelm Johanson Lydman, f. 24.2.1872 i Vörå, död i Amerika 19.5.1916 i hjärtsjukdom. 2:o 4.11.1928 med målaren, änklingen, Anders Viktor Holländer, f. 20.3.1861 i Pedersöre, d. i Jakobstad 25.3.1930 i lunginflammation.

XIII. Barn (födda i Jakobstad):
1. Ida Elvira Lydman, f. 5.11.1899, d. 22.3.1927 i urinförgiftning. Gift 20.9.1925 med montör Johan Axel Lundquist, f. 23.8.1894 i Sverge.

Anna Sofia, f. 27.8.1880. Till Jakobstad 1898. Fabriksarbeterska. Lever i Jakobstad. Ogift.


Tab. 90.

XI. Matts Holmström, son till Matts Mattsson Slangar, tab. 88, f. på Måtar, Jeppo, 8.2.1850, d. där 19.8.1905. Backstugusittare på Måtar. Timmerman. Gift 15.2.1887 med Anna Hermansdr Måtar, f. 7.4.1855. Lever.

XII. Barn (födda på Måtar):
Anna Ottilia, f. 9.9.1878, d. 26.9.1894 i lunginflammation.
Herman Viktor, f. 2.5.1882, d. i Amerika 11.4.1905. Ogift.
Ida Maria, f. 10.4.1887. Till Jakobstad 1904. Död där som ogift 1.2.1906 i hjärtåkomma.
Ester Emilia, f. 6.3.1892, d. 27.9.1893 i strypsjuka.
Matts Leander, f. 17.8.1894. Till Amerika 1913.
Johannes, f. 12.8.1897, d. 22.8. s.å.
Anna Emilia, f. 10.12.1899, d. 13.3.1908 i magsjukdom.


Tab. 91.

XI. Anna Holm, dotter till Matts Mattsson Slangar, tab. 88, f. på Måtar 8.9.1852, d. på Aspnäs 3.11.1917 av hjärtlidande. Gift 26.7.1874 med Johan Jakob Häggblom, bonde på Aspnäs, Pensala. Munsala, f. där 26.3.1853, d. där 29.4.1923 i hjärtlidande.

XII. Barn (födda på Aspnäs):
Anders Nymark, f. 4.11.1875, d. 5.5.1930 på Aspnäs i hjärtslag. Gårdson, sedan husbonde på Aspnäs efter fadern. Gift 14.6.1908 med Anna Sofia Back, f. i Jeppo 11.4.1885.

XIII. Barn (födda på Aspnäs):
Johannes Lennart, f. 20.3.1909. Bonde på svärfaderns hemman Aspnäs. Gift 12.7.1931 med Ida Sirén, f. på Aspnäs 7.1.1902.

XIV. Barn (födda på Aspnäs):
Inga Maria, f. 15.9.1932.
Isak Leo Johannes, f. 25.2.1935.

Anna Adele, f. 20.4.1910.
Anders Georg, f. 20.5.1911.
Ingrid Sofia, f. 3.5.1912. Gift 17.6.1934 med bonden Johannes Sandell, från Jeppo, f. där 2.9.1902.
Astrid Maria, f. 11.5.1913.
Erik Evert, f. 5.8.1914. Till sjöss.
Göta Linnea, f. 18.1.1916.
Otto Evald, f. 19.7.1917.
Sigrid Katarina, f. 15.3.1919.
Karl Helge, f. 30.9.1920.
Elvi Ingegärd, f. 24.1.1922.
Henrik Harald, f. 28.5.1923.
Rut Gunnel Alice, f. 4.1.1925.
Paul Olov, f. 14.1.1928.

Matts Henrik Häggblom, f. 31.7.1877, d. 10.2.1898 i slag.
Kajsa Lovisa Häggblom, f. 23.9.1881. Gift 18.6.1904 med Matts Henrik Back, bondson, sedan husbonde på Karf, Pensala, Munsala, f. där 8.10.1877, d. 29.11.1935 genom olycksfall vid nedgrävning av en sten på åkern.

XIII. Barn (födda på Karf):
Verner Matias Back, f. 13.3.1905. Till Kanada 1923.
Jakob Gunnar, f. 26.5.1906. Gårdson. Gift 18.8.1929 med Jenny Maria Nygård, f. 8.2.1908 i Oravais.

XIV. Barn (fött på Karf):
Lars Matias, f. 8.9.1930.

Henrik Runar, f. 5.3.1908. Till Kanada 1930.
Karl Georg, f. 12.6.1909.
Signe Lovisa, f. 6.2.1911. Gift 2.7.1933 med Karl Janson, bonde på Kengo, Pensala, f. där 9.12.1905.

XIV. Barn (fött på Kengo):
Anni Gunnlis Janson, f. 10.3.1934.

Marta Sofia, f. 15.8.1914, d. 5.8.1915 i hjärnfeber.
Anders Uno, f. 20.5.1916, d. 28.7.1919.
Johan Artur, f. 15.8.1918.
Aune Sigrid Linnea, f. 28.7.1922, d. 9.7.1930 i lungsot.

Anna Sofia Häggblom, f. 14.1.1884. Lyst till äktenskap med P. V. Mickelson i Oravais.
Jakob Edvard Häggblom, f. 29.12.1885. Hemmåg, sedan gårdson. Gift 20.3.1908 med bonddr Maria Alexandra Hermansdr, f. 11.4.1888 i Jeppo.

XIII. Barn (födda på Aspnäs):
Valdemar, f. 15.8.1908, d. s.d.
Åke Johannes, f. 22.8.1909. Dövstum.
Jakob Evert, f. 4.11.1911. Genomgått Korsholms jordbruksskola.
Karl Uno, född tvilling 5.9.1913. Genomgått Korsholms jordbruksskola.
Anders Ture, född tvilling 5.9.1913. Till sjöss 1935.
Erik Valter, f. 6.2.1917.
Signe Maria, f. 26.11.1918.
Edvard Sigfrid, f. 5.11.1920.
Matts Birger, f. 29.5.1922.
Henrik Arvid, f. 25.2.1924.
Tor Bernhard, f. 17.9.1925.
Anni Linnea, f. 4.10.1927.
Gunnel Alice, f. 9.9.1929.

Karl Johan Häggblom, f. 20.3.1889.
Edla Maria Häggblom, f. 29.4.1891. Backstugusittare på Pesonen, Pensala. Ogift.
Vilhelm Häggblom, f. 31.3.1893.
August Häggblom, f. 25.5.1895, d. 29.10.1896 i rachitis.


Tab. 92.

XI. Anders Holm, son till Matts Mattsson H., tab. 88, f. på Holm, Jeppo, 28.7.1862. flyttade 1884 från Jeppo först som dräng, sedan husbonde på Kengo, Pensala, Munsala. I Amerika 1909—12. Gift 3.7.1898 med Anna Sofia Pesonen, bonddr, f. där 16.7.1874.

XII. Barn (födda på Kengo):
Anders Arvid, f. 19.7.1899, d. i Raili Lake, Kanada 27.4.1926 i lungsot.
Anna Emilia, f. 21.7.1900, d. 27.5.1901 i hosta.
Adina Sofia, f. 2.2.1902. Gift 25.8.1929 med Matts Lennart Henriksson Karf, f. där 13.5.1898.

XIII. Barn (födda på Karf):
Elvi Sofia Karf, f. 17.3.1931.
Estrid Ulrika, f. 28.12.1932.

Anna Maria, f. 1.2.1903. Gift i Oravais 24.6.1926 med Karl Viktor Thors, f. i Oravais 25.9.1901. (Gift i Oravais med Anna Olivia d. 24.4.1985 och K.V. Thors d. 28.8.1978)
Jakob Edvin, f. 6.10.1904.
Karl Evert, f. 7.12.1905.
Matts Alfred, f. 12.3.1908.
Otto Lennart, f. 17.5.1909, d. 10.7.1910 i skarlakansfeber.
Viktor Lennart, f. 25.8.1910.
Gerda Gertrud, f. 15.3.1912, d. 23.4.1914 i strypsjuka.
Isak Birger, f. 10.11.1913.
Torsten Georg, f. 15.2.1916.
Jenny Johanna, f. 20.9.1917.
Oskar Sigfrid, f. 14.4.1920, d. 18.4 s.å.


Tab. 93.

IX. Erik Thomasson Klockars, son till Thomas Henriksson K., tab. 74, f. på Klockars 27.2.1783, d. där 22.5.1853 av slag. Bonde på faderns hemman. Gift 28.11.1802 i Nykarleby med Brita Jöransdr, f. 13.1.1784 i Monå, d. på Klockars 24.11.1824 av slag.

X. Barn (födda på Klockars):
Greta, f. 16.9.1803. Tab. 94.
Johan Thomas, f. 12.10.1804, d. 21.1.1812 av torrvärk.
Sanna Kajsa, f. 19.9.1806, d. 13.7.1808 av livsjuka.
Anna, f. 5.9.1807. Gift 8.6.1828 med värvade matrosen på Sveaborg, bondsonen på Lillollas, Jan Pettersson, f. i Purmo 6.10.1808. Båda döda i Helsingfors (mellan 1834 och 1842).

XI. Barn:
Johan Johansson, f. 27.1.1829.
Stina, f. 24.12.1808, d. 24.7.1809 i livsjuka.
Kajsa, f. 21.12.1810. Tab. 95.
Matts, f. 21.1.1813. Tab. 96.
Henrik, f. 20.4.1815, d. 14.9.1816 av diarré.
Erik, f. 5.6.1816, d. 11.4.1823 av koppor.
Johan, f. 11.1.1821. Tab. 97.


Tab. 94.

X. Greta Eriksdr Klockars, dotter till Erik Thomasson K., tab. 93, f. på Klockars 16.9.1803, d. på Jutas 30.10.1868 i tyfus. Gift 14.3.1825 med backstugukarlen Erik Mattsson Mickelsbacka, f. 4.6.1804 på Mickelsbacka, d. 6.4.1845 i lungsot. Bosatt på Klockars. Änkan omgift 3.4.1854 med bonden på Jutas, Nils Israelsson, f. 1798 i Munsala.

XI. Barn (födda på Klockars):
1. Kajsa, f. 3.5.1826. Tjänarinna på Klockars, sedan förlorat henne ur sikte.
1. Sanna, f. 2.7.1831. Ej kunnat följa hennes öden.
1. Lovisa, f. 7.7.1838, d. på Jutas 7.1.1869 i bröstsjukdom.


Tab. 95.

X. Kajsa Eriksdr Klockars, dotter till Erik Thomasson K., tab. 93, f. på Klockars 21.12.1810, d. på Bro, Forsby, 16.2.1854 av blodflöde. Gift 11.8.1839 med dåvarande drängen Jakob Andersson Bro, f. på Bro 9.10.1800, d. där 7.4.1864 av andtäppa. Inhysing på Bro.

XI. Barn (födda på Bro, Forsby):
Anders Bro, f. 4.11.1839. Sjöman. Rymt. Säges blivit ihjälslagen.
Gustav Bro, f. 11.4.1842. Sjöman. Rymt, d. i Buenos Aires 22.8.1882.
Johan Broman, f. 25.1.1845, d. i Nykarleby stad 27.11.1907 i hjärtslag. Sjöman. Gift 1.2.1874 med Maria Nilsdr Helsing, f. i Munsala 17.11.1848, d. i Nykarleby stad 28.5.1887 i barnsäng.

XII. Barn (det första fött på Bro, det andra i Nykarleby stad):
Johan Viktor, f. 26.2.1876, d. i Nykarleby stad 30.8.1878 i kikhosta
Aina Elvira, f. 24.5.1887. Till Amerika 1912, där ännu.
Kajsa Bro, f. 20.3.1847. Gift i Åbo.
Lovisa Bro, f. 5.10.1849. Till Vasa 1874.
Jakob Bro, f. 1.8.1852, d. 13.12.1863 genom drunkning.


Tab. 96.

X. Matts Eriksson Klockars, son till Erik Thomasson Klockars, tab 93, f. på Klockars, 21.1.1813 Bonde på faderns hemman, som han dock 1836 sålde och flyttade till, svärfadern på Finskas i Överjeppo, varifrån han dock bortflyttade år 1857, utan att jag sedan kunnat följa hans och hans familjs, öden. Gift med Anna Lisa Jakobsdr Finskas, f. i Övre Jeppo 18.8.1805.

XI. Barn (det första fött på Klockars, de andra på Finskas):
Lisa Matilda, f. 2.7.1836, d. 10.5.1853 genom drunkning.
Matts, f. 2.2.1842, d. 29.11.1843.
Jakob, f. 4.7.1844.


Tab. 97.

X. Johan Eriksson Klockars, son till Erik Thomasson Klockars, tab 93, f. på Klockars, 11.1.1821, d där 24.7.1886 av lungsot. Inhysing, sedan torpare på Klockars. Gift 1:o 13.7.1843 med Sanna Andersdr Jutas, f. på Jutas, 8.6.1817, d. på Klockars 27.7.1856 i vattsot. Gift 2:o 7.1.1877 med änkan Greta Johansdr Pelkos, f. i Purmo 13.6.1844, d. 6.4.1916 i kräfta på Yrjas.

XI. Barn (födda på Klockars):
Erik, f. 5.11.1843, d. 4.8.1866 av vattsot Skarpskytt. Gift 29.11.1863 med Anna Abrahamsdr Lågväg, i Ytterjeppo 2.10.1830, d 28.6.1903 i lungsot. Omgift 16.2.1878 med Jakob Andersson Friman, backstuguman på Knock, sedan på Lågväg, f. 11.4.1818, d på kommunalhemmet 30.11.1925 av ålderdom

XII. Barn (födda på Klockars)
Johan Emil Friman, f. 1.7.1864, d. 24.2.1865.
Anna Sanna, f. 20.11.1865, d. 17.7.1926 av växt i magen. Gift 11.12.1904 med Anders Isaksson Englund, f. på Pesonen, Munsala 25.3.1862 (i hans andra äktenskap) backstugukarl på Pott, Munsala.

XII[I]. Barn (fött på Pott):
Gertrud Sanna Englund, f. 4.7.1906, d. 3.10.1914 i difteri.

1. Johan, f. 5.8.1846, d. 13.6.1848 i bröstfeber.
1. Anders, f. 26.6.1849. Till Viborg 25.7.1874.
1. Sanna Brita, f. 15.6.1852, d. 1.9.1856 av svullnad.
1. Johannes, f. 29.5.1855, d. 20.3.1856.
2. Gustav Lövland, f. 29.6.1878. Till sjöss 1895. Äger gård på Högbacka. Husbondsdräng på prostgården. Gift 1:o 31.12.1916 med Hanna Karolina Henriksson, f. 28.12.1871 i kyrkby, d. 9.1.1934 på Högbacka i vattsot. Gift 2:o 26.8.1934 med Hilda Sofia Sundholm, f. 21.6.1874 i Kovjoki.
2. Lovisa Johanna, f. 5.1.1880, d. 5.8.1880 i lungsot.
2. Otto, f. 12.7.1881, d. 13.6.1883.
2. Otto Vilhelm Johansson, f. 16.1.1884. Till Amerika 1903. Gift där 1907 med Sigrid Sofia Grönroos från Sideby. Bosatta i Gardner, Mass., där mannen avled år 1921. Änkan och barnen fortfarande bosatta i Gardner.

XII. Barn (födda i Gardner, USA):
Ingrid, Arnold, Linnea, Herbert och Karin.

2. Maria Johanna, f. 23.3.1886, d. 30.10. s.å.


Tab. 98.

IX. Henrik Mattsson Klockars (Harald), son till Matts Henriksson, tab.52, f. på Klockars 10.11.1782, d. i Munsala 17.1.1846 (på Puss hemman). Gift 22.11.1805 med bonddr Anna Henriksdr Harald, f. på Harald 6.10.1788, d. på Puss i Munsala 13.7.1856 i kräfta. Hemmåg på Harald, sedan 1808 ägare av hemmanet, som han dock 1832 sålde åt änkefru Lovisa Kerrman, medan dennas son rådman Jakob Johan Kerrman i Nykarleby tidigare ägde andra hälften av hemmanet. Efter försäljningen flyttade familjen till Munsala, där ett av Puss hemman hade inköpts (namnet Puss ändrades senare till Vik). Hemmanet överläts år 1840 åt sonen Johan.

X. Barn (födda på Harald, utom det yngsta, som föddes på Puss):
Anna Maria, f. 17.9.1806. Tab. 99.
Susanna, f. 17.1.1808, d. som liten.
Matts, f. 20.12.1812, d. 17.3.1813.
Johan, f. 24.2.1815. Tab. 107.
Gustav, f. 4.10.1817. Försvunnit ur 1845 års kyrkbok. Troligen sjöman, som försvunnit i obekanta öden.
Henrik, f. 6.9.1820, d. 19.6.1821.
Lovisa, f. 5.4.1822. Tab. 111.
Sofia, f. 7.2.1826. Tab. 113.
Sanna Carolina, f. 3.6.1828. Tab. 117.
Jakob Henrikson, f. 25.7.1832. Tab. 122.


Tab. 99.

X. Anna Maria Harald, dotter till Henrik Mattsson Harald (Puss) tab. 98, f. på Harald 17.9.1806, d. i S:t Andreae hösten 1890. Gift 1:o 18.12.1825 med Johan Johansson Juvelius (son till byskräddaren, skjutsrättaren och brofogden (sedan 1801) Johan Juvelius och bonddr Maria Mattsdr Bjon), f. i Ytterjeppo (Nykarleby lkm.) 20.11.1797, d. 27.6.1837 genom drunkning i Kumo älv i Björneborg. Sockenskomakare i Nykarleby lkm. 1824. Flyttade senare till Helsingfors som underofficer i finska sjöekipaget och senare till Björneborg, där han, som nämnts, avled. (Familjen var dock hela tiden kyrkskriven i Nykarleby lkm.). Gift 2:o 23.3.1843 med dåvarande drängen, sedan ängsvakten på Lillollas kapellansboställe, boende i Lippane, där bostället hade stora ängsmarker, f. i Åbo 1800, d. i Tyrväntö i juni 1878. Familjen flyttade år 1867 från Nykarleby till Pyhäjoki, där en av sönerna då var bosatt.

XI. Barn (födda i Nykarleby lkm.):
1. Anna Maria Juvelius, f. 28.10.1826, d. 12.11. s.å.
1. Johan Henrik Juvelius, f. 11.10.1827. Tab. 100.
1. Carl Gustav Juvelius, f. 13.6.1830, d. 20.12.1833.
1. Otto August Juvelius (senare Harald), f. 10.9.1835. Länsman i Uleåborgs län. Flyttat till Amerika, där affärsman. Levde ännu 1908. Gift med en Hortling.
2. Vilhelm Arppe, f. 2.6.1842, d. i Vasa 9.4.1901. Lantmätare. Gift 19.4.1897 med Hedvig Vilhelmina Broberg, f. 14.2.1862. Flyttade som änka jämte dottern 10.3.1922 till Helsingfors södra svenska församling.

XII Barn (födda i Vasa):
Hedvig Viola, f. 27.4.1895.
Ruth Suoma, f. 29.?.1897, d. 1.5.1900.

2. Carl Arppe, f. 30.12.1844, d. för egen band i Frantsila 24.8.1922. Lantmäteriauskultant (vägrade mottaga förordnande som vicelantmätare). En tid handlande i Frantsila. Bosatt i Frantsila sedan 1870 (tidigare bosatt i Haapavesi). Gift i Frantsila 28.1.1881 med Brita Regina Katjala, f. i Frantsila 6.9.1848, d. där 20.2.1928 av ålderdomssvaghet. Barnlösa.
2. Carolina Arppe, f. 19.7.1847, d. i Nykarleby, Forsby. 14.6.1856 i halsfluss.



Tab. 100.

XI. Johan Henrik Juvelius, son till Johan Johansson Juvelius, tab. 99, f. 11.10.1827 i Nykarleby lkm, d. i Tavastehus 4.5.1909 i magkräfta — lunginflammation Gick i skola i Nykarleby. Elev 1841 lantmäterielev, erhöll dispens från examen 1853, avancerade på banan till länslantmätare i Tavastehus län 1891, erhöll ansökt avsked 9.3.1906. Gift 25.3.1862 med Ida Maria Åkerman, f. i Brahestad 25.3.1844, d. i S:t Andreae 30.6.1891.

XII. Barn:
Johan Wilhelm, f. 10.9.1863 i Pyhäjoki. Tab. 101.
Valter Henrik, f. i Pyhäjoki 3.9.1865. Tab. 104.
Venn Alfred, f. i Pyhäjoki 24.6.1867, d. där 13.9. s.å.
Verner Ossian, f. i Pyhäjoki 15.11.1869. Tab. 105.
Bror Volmar, f. i Pyhäjoki 27.11.1871, d. i Ekenäs 16.6.1928 i hjärnslag. Inflyttat till Ekenäs stad jämte hustrun 1914 från Ikalis. Tidigare bosatt i Kemi. Vicehäradshövding, advokat. Gift 4.8.1903 med Maria Therese Isberg, f. 4.8.1879 i Korpolombelo i Norrbotten. Änkan flyttat 1933 till Borgå. Sedermera anställd vid Berttula anstalt. Barnlösa.
Ester Maria, f. i Tavastehus 15.9.1876. Student 1895. Sjuksköterska 1897. Diakonissa 1905. Bosatt i Palestina. Deltager i judemissionen.
Veera Armida, f. i Tavastehus 7.1.1882. Tab. 106.
Siiri Sylvia, f. i S:t Andreae 5.12.1886. Fil. mag. Äldre lektor i Åbo (Tyttölyseo).


Tab. 101.

XII. Johan Wilhelm Juvelius, son till Johan Henrik J., tab. 100, f. i Pyhäjoki 10.9.1863, d. i Åbo 12.1.1927 i hjärnslag. Student från normallyceet i Tavastehus 1882, fil. kand. och fil. mag. 1886, fil. lic. och fil. doktor 1906 med avhandlingen Länsi-Suomen käärmeenloitsut. Utgivit följande läroböcker: Svensk prosa (flere upplagor), Suomen kansalliskirjallisuuden vaiheet (fl. uppl.), Runousoppi, Lyhyt runousoppi (fl. uppl.), Kantele (2 uppl.). Äldre lektor vid Åbo finska lyceum. —Gift 1:o 15.6.1889 med Helmi Theresia Gestrin, dr till kapellanen Reinhold Theodor G. och Maria Theresia Relander, f. i Elimä 3.3.1867, d. i Åbo 6.3.1902. Gift 2:o i Viborg 11.1.1903 med Edit Emilia Björklund, dotter till guldsmeden Gustav Adolf B. och Emilia Ahlstrand, f. i Joensuu 5.9.1880.

XIII. Barn (de två första födda i Brahestad, det tredje i Åbo):
1. Kaarle Ilmari Juva, f. 7.5.1890. Tab. 102.
1. Einar Vilhelm Juva, f. 7.1.1892. Tab. 103.
2. Roine Inkeri Juva, f. 13.10.1903. Bibliotekarie i Hyvinge.


Tab. 102.

XIII. Kaarle Ilmari Juva (Juvelius), son till Johan Wilhelm Juvelilius, tab. 101, f. i Brahestad 7.5.1890. Student 29.5.1909 från Åbo finska klassiska lyceum. Apotekselev 1.6.1909. Farmaceut 30.11.1911. Tandläkarexamen 15.12.1915. Fil. kand. från Turun opisto 11.12.1926. Promoverad magister 12.5.1927. Praktiserande tandläkare i Joensuu 1.1.1916, i Åbo 1.9.1920 och i Kiuruvesi 1.7.1925. Lärare i Åbo finska lyceum 1.9.1920—1.9.1925. Lärare i Kiuruvesi finska samskola från 1.9.1925. Rektor fr.o.m. 1.9.1929. Medlem av Finska tandläkarsällskapet, Societas pro fauna et flora. fennica, Vanamo m.fl. Smärre publikationer i olika tidskrifter och tidningar. — Gift 5.3.1916 med Laura Constance Strömborg, dotter till handl. Hjalmar S. och Katarina Berg, f. i Björneborg 23.3.1895. Genomgått 6 kl. av sv. samskolan i Björneborg och Ebeneser barnträdgårdslärarinneseminarium.

XIV. Barn:
Reino Olavi, f. i Joensuu 23.1.1917. Genomgått Kiuruvesi samskola (V kl.). Har rävfarm i Kiuruvesi.
Helmi Kaarina, f. i Joensuu 19.11.1918. Samskolelev.
Edit Elina, f. i Åbo 5.9.1921. Samskolelev.
Lauri Ilmari, f. i Åbo 28.1.1923. Samskolelev.
Martti Vilhelm, f. 2.3.1928 i Kiuruvesi. Folkskolelev.
Timo Hjalmar, f. i Kiuruvesi 9.5.1929, d. där 25.9.1935 i blodförgiftning.


Tab. 103.

XIII. Einar Wilhelm Juva (Juvelius), son till Johan Wilhelm Juvelius, tab. 101, f. i Brahestad 7.1.1892. Student 1910, fil. kand. 1913, fil. mag. 1914, fil. lic. 1919, fil. doktor 1920. Lärare och t.f. föreståndare för Itä-Karjalan kansanopisto 1914—15. Lärare vid Gamlakarleby finska samskola 1915—19 och vid Porvoon naisopisto 1920—23. Docent vid Helsingfors universitet (Finlands historia) 1924—27, krigshistoriker vid generalstabens krigshistoriska avdelning 1925—27. Överlärare i historia vid finska normallyceum. Professor vid Turun opisto i inhemsk och allmän historia 1928, professor i Finlands historia från 1929. Humanistiska fakultetens dekanus 1933. Rektor sedan 1.9.1934. Forskarmedlem i finska historiska samfundet 1911 och ordinarie medlem i Suamen Tiedeakatemia 1936. Utgivna skrifter: Suomen puolustuskysymys ison- ja pikkuvihan välisenä aikana (akadem. avhandl.) 1919. Suomen puolustuskysymys vuosina 1741—47 ja G. Fr. v. Rosenin määrääminen suomen kenraalikuvernööriksi, 1921. Sysmän pitäjän historia I—II, 1925, 1928. Suomen sotahistorian pääpiirteet I, 1927. Suomen kansan aikakirjat I—VIII, 1927—35. Tuomas Pacchaleniuksen valtiopetosjuttu, 1930. Protocolon pro Anno -99 ja Suomessa keväällä ja kesällä 1599, 1933. Deltagit i frihetskriget vid 4:de Jägarbatteriet (fr. k. 4 kl.). — Gift 1:o 6.6.1915 i Karleby med Lempi Linnea Kaila (Johansson), f. i Korsnäs, 28.7.1894, d. i Karleby 28.11.1918, dotter till prosten Edvard Johansson och Ann Köhlin. Gift 2:o 7.6.1921 i Borgå med Martha Maria Gyllenberg, f. i Borgå 7.6.1899 dotter till direktör Gideon G. och Hulda Eriksson.

XIV. Barn:
1. Ilmo Jorma Juhani, f. i Karleby 13.4.1916. Student.
1. Mikko Einar, f. i Karleby 22.11.1918. Student.
2. Klaus Wilhelm, f. i Borgå 17.5.1922.
2. Sirkka Annikki, f. i Helsingfors 15.2.1925.


Tab. 104.

XII. Valter Henrik Juvelius, son till Johan Henrik J., tab. 100, f. i Pyhäjoki 3.9.1865, d. i Viborg 28.12.1922 i lunginflammation. Student från normallyceet i Tavastehus 1884. Lantmäteriauskultant 1887. Fil. kand. 1888, fil. mag. 1890. Fil. lic. 1907 med avhandlingen: Judarnas tideräkning i ny belysning (1906). Bedrev arkeologiska forskningar i Jerusalem 1909—11.

Genom mångårigt studium av gamla testamentets skrifter på originalspråket (kaldeisk hebreiska) hade han trott sig finna en nyckel, som tillät en tolkning, av, var »Davidsstad» och Israels främsta helgedom: förbundsarken voro dolda. Ett för frågan intresserat engelskt bolag hade bildats under ledning av Johan Millen. Grävningar företogos under tvenne år såväl inuti som invid Ofelberget. Grävningarna torde ha gett avsevärda resultat, om ock slutmålet, upptäckten av förbundsarken, ej nåddes.

Utövade stor litterär verksamhet dels under pseudonymen Valter Juva, dels under pseud. Heikki Kenttä. Under den förra utgåvos Kuvia ja Säveliä (1897), Runoja, ensi sarja (1902) ja Matkan varrelta (1914). Under den senare: Maahengen salaisuus (1915). Valkoinen kameeli (1916) samt översättningar till finska av Heine, Rydberg, Runeberg (Julkvällen och Fänrik Ståls sägner), Fröding. Goethe (Faust I), Tegnér Fritiofs saga). Sata runoa maailman kirjallisuudesta (1916). Bibliotekarie i Viborg. — Gift 28.12.1894 i Tavastehus med Florence Johanna Alopeus, dotter till tullförvaltaren Anders Alexander A. och Agnes Ingeborg Lindfors. Som änka justerare i Viborg. Barnlösa.


Tab. 105.

XII. Verner Ossian Juvelius, son till Johan Henrik J., tab. 100, f. i Pyhäjoki 15.11.1869. Student 1888. Avlagt kameralexamen 1889, högre förvaltningsexamen 1895. Studieresor till Österrike och Tyskland 1895. Skandinavien och Mellaneuropa årligen 1919—1931. Fängelsedirektör i Uleåborg 1897. Skild från sitt ämbete av politiska skäl 1916, återinsatt 1918. Chef för krigsfångvården 1918, befordrad till reservmajor. Advokatverksamhet i Uleåborg sedan 1897. — Gift i Åbo 11.2.1893 med Augusta Elisabet (Lisi) Schrey, dotter till handl. August Vilhelm S. och Naima Elisabet Strömberg, f. i Åbo 12.8.1870.

XIII. Barn (födda i Uleåborg):
Maija Greta, f. 21.3.1896. Gift med lektorn vid finska samlyceet i Uleåborg Otto Fredrik Karjaluoto, d. 1933.

XIV. Barn (födda i Uleåborg):
Kirsti Elisabet Karjaluoto, f. 28.1.1920.
Rauni Marita Karjaluoto, f. 21.3.1923.
Eero Juva, f. 15.2.1900. Major av äldre lönekategorin. Föreståndare för krigsskolans officerslinje. Ogift.


Tab. 106.

XII. Veera Armida Juvelius, dotter till Johan Henrik J., tab. 100, f. i Tavastehus 7.1.1882. Genomgått Tavastehus finska flickskola 1897, och Helsingfors finska fortbildningsinstitut, varifrån erhållit kunskapsbetyg år 1900 och lärarinnebetyg 1903. Skådespelerska vid Kansallisteatteri 1900—1902. Lärarinna vid Kajana samskola 1903—06 och vid Nystads samlyceum 1906—1907. Gift i Tavastehus 21.8.1907 med Valter Fredrik Roos, son till kommissionslantmätaren Carl Fredrik Roos och Maria Elisabet Sahlström. Genomgått Kajana Alkeiskoulu och Brahestads Borgare- och Handelsskola (1899). Efter att ha tjänat vid olika firmor, startat egen agenturaffär i Viborg. Utvidgade affären till en en grosaffär (specialartiklar: skodon och gummivaror). Äger sedan 1915 ett hemman i Antrea socken, å vilket familjen är bosatt sedan år 1931.

XIII. Barn (födda i Viborg) .
Olli Juhani Roos, f. 13.9.1908, d. i Viborg 3.1.1910 efter en häftig tarminflammation.
Vappu Elisabet Roos, f. 20.3.1910. Genomgått 6 kl. av Viborgs finska nya samskola. Läste sedan privat och blev som privatist student från Kajana samskola 1928. Fil. kand. 1932. Fil. mag. 1934. Sedan 1932 redaktör vid Helsingin Sanomat (Iltasanomat). Utrikesresor: 1927 till Tyskland, 1930 till Belgien, 1932 till England, 1933—34 till Kanarieöarna, 1935 till Moskva.
Elina Katri Maria Roos, f. 11.1.1913. Student från Viborgs finska nya samskola 1931. Genomgått kurs för lärare i teckning vid Ateneum (1934), lärarinneprov 1934. Gift 28.7.1935 med Mikko Asunta, f. 22.11.1909 i Keuru, son till jordbrukaren Juho Asunta och Alma Mikkola. Student från Jyväskylä lyceum 1928. Idkat forststudier. Reservfänrik. Genomgått kurs för lärare i teckning vid Ateneum (1934). Lärare i teckning vid Uleåborgs finska lyceum 1935. Konstnär.
Paavo Valter Ollinsaari, f. 20.6.1915. Student från Viborgs klassiska lyceum 1934. Reservfänrik. Praktiserar på faderns affär och fått inträde vid handelshögskola.


Tab. 107.

X. Johan Henriksson Harald (Puss), son till Henrik Mattsson Klockars (Harald, Puss), tab. 98, f. på Harald i nuvarande Forsby 24.2.1815, d. på Vik (forna Puss) 22.3.1862. Övertog faderns hemman (Puss) 1840, men sålde det 1844. Efter en kortare tids uppehåll vid Oravais fabrik, flyttade åter till Munsala, först som medåbo på Puss, sedan som torpare på Munsala bys gemensamma mark. Glasmästare. Gift 1:o med Brita Lisa Johansdotter, f. 18.1.1816, d. 1839. Gift 2:o med Anna Lena Johansdr, f. 6.10.1815, d. 31.3.1865 av »stygn».

XI. Barn (födda på Puss, Munsala):
1. Henrik Johan Rönnlund, f. 10.2.1837. Till Oravais 1845, fosterson där hos torparen Johan Eriksson Rönnlund, vars tillnamn han antog. Till Vörå 1859. Gift där 22.3.1859 med bondänkan Lisa Greta Abrahamsdr Brännar, f. 16.5.1831 i Kuckus, Oravais. Brännars hemman låg i Komossa, som, till 1878 hörde till Vörå, men sedan till Oravais. I kyrkboken för 1880 finnes han nog upptagen i Oravais, men »av misstag, ty han hör till Vörå». Hemmanet hade sålts och han kan ej påträffas i Vörå.

XII. Barn (födda i Vörå):
Johan, f. 10.11.1859.
Anders Gustav, f. 7.3.1863.
Matts Henrik, f. 27.7.1866, d. 11.10.1868.
Karl, f. 2.6.1871.
Maja Brita, f. 19.10.1873, d. s.d.
Simon, f. 8.2.1876.

1. Brita Lisa, f. 31.12.1838, d. 1.4.1839 i bröstfeber.
2. Anna Backlund, f. 6.1.1843, d. på Vik 13.6.1910 av hjärnslag. Hade lång tid före sin död vistats i Nykarleby (kallades »Lill-Anna» på grund av sin korta växt).
2. Jakob Johansson, f. 1.6.1845, d. 6.9.1869 genom olyckshändelse. Han var stendöv. Arbetare. Ogift.
2. Maria, f. 29.9.1847. Tab. 108.
2. Anders Nyman, f. 24.10.1849. Till sjöss 1865. »Skall ha dött på en sjöresa 1878.»
2. Sanna, f. 20.2.1852, d. 10.5.1854 av slag.
2. Nils Julius Backlund, f. 25.1.1855. Tab. 109.


Tab. 108.

XI. Maria Johansdr Vik, dotter till Johan Henriksson (Harald, Puss), tab. 107, f. på Puss (Vik) 29.9.1847, d. på Nygård, Monå, 13.10.1913. Gift 4.8.1867 med bondsonen, sedan bonden Anders Johansson Nygård, Monå, Munsala, f. där 2.11.1834, d. där 17.1.1889 i »magkatarr».

XII. Barn (födda på Nygård, Monå):
Johan Jakob Nygård, f. 9.6.1868, d. 7.9.1869 i strypsjuka.
Johan Jakob Branting, f. 3.11.1870. Till Amerika 1915. Återvänt efter ett längre uppehåll där. Bonde på Nygård, Monå, d. där 16.1.1935 av sviter efter en hjärnblödning. Ogift.
Isak, f. 13.11.1874, d. 9.4.1877.
Erik, f. 28.2.1877, d. 24.7.1877.
Henrik, f. 4.12.1878, d. 17.3.1883 i skarlakansfeber.
Otto Nygård, f. 24.5.1881. Till Amerika 1900.
Karl Branting, f. 12.10.1884. Till Amerika 1909. Nu hemma. Bonde på Nygård efter brodern.
Maria Sofia Branting, f. 13.1.1887. Hemma, något säregen. Ogift.


Tab. 109.

XI. Nils Julius Backlund, son till Johan Henriksson Harald (Puss), tab 107, f. på Puss 25.1.1855, d. på Vik (f.d. Puss) 15.11.1926 i magkräfta. Skomakare. I Nykarleby 1880—86, sedan bosatt på Vik. Gift 30.10.1881 med torpardottern Maria Johansdr Gästgivars, f. 23.8.1857 i Soklot, d. på Vik 31.7.1929 i hjärnblödning.

XII. Barn (födda på Vik):
Irene Maria, f. 6.4.1882. Gift 23.6.1907 med skomakaren Konrad Johannes Kronqvist, f. i Nykarleby 7.6.1866 (i hans andra äktenskap), boende på Back, Monå, d. där 31.8.1922 i lungsot.

XIII. Barn (födda i Monå):
före. äkt. Johannes Evald Kronqvist, f. 18.11.1904. Till Kanada (Vancouver) 1923.
Axel Bernhard Kronqvist, f. 27.6.1908. Arbetare. — Gift 30.8.1931 med Sanna Brita Karlsson, f. i Munsala 14.1.1900.

XIV. Barn (födda i Monå):
Karl Vilhelm, f. 21.7.1932.
Gunnel Marita, f. 8.4.1934.

Johan Ferdinand, f. 22.7.1913, slaktare. Ogift.
Vera Ingeborg, f: 16.6.1916. Tjänarinna i staden.
Maria Alexandra, f. 21.9.1918. Hemma.
Hulda Irene Elisabet, f. 23.1.1923. Hemma.

Anna Elisabet, f. 22.5.1884. Till Jakobstad 14.2.1906. Fabriksarbeterska. Gift med hamnarbetaren Gustav Levin, äga gård i Skutnäs (2 pojkar).
Lena Sofia, f. 8.2.1886. Tab. 110.
Johan Alfred, f. 14.8.1889, d. 6.5.1898 i skarlakansfeber.
Vendla Johanna, f. 20.1.1892. Tjänarinna i Åggelby under 8 år. Gift 24.11.1918 med Set Johannes Toivonen, f. Lovisa 15.4.1886, arbetare, bosatta i Nykarleby stad.

XIII. Barn (fött i Jakobstad):
Henny Marita Toivonen, f. 20.8.1933.


Tab. 110.

XII. Lena Sofia Backlund, dotter till Nils B., tab. 109, f. på Vik, Munsala, 8.2.1886. Flyttade till Oravais 1910. Gift där 5.3.1911 med torparsonen Johannes Mattsson Simons, f. i Oravais 14.2.1881, d. där 4.1.1935 i kräfta. Stallkarl på fabriken. Bo på Knuters.

XII. Barn (födda i Oravais):
Hugo Johannes Valdemar Simons, f. 24.11.1911. Arbetare.
Nils Alfred Torvald, f. 14.11.1913. Arbetare.
Uno Matis Reinhold, f. 29.6.1916.
Saga Signe Sofia, f. 11.12.1918.
Viktor Vilhelm Valfrid, f. 30.4.1921.
Astrid Adele, f. 2.8.1923, d. 28.9.1932 i lungsot.
Karl Helge, f. 22.2.1927, d. 28.2. s.å.
Sven Alvar, f. 11.2.1928, d. 22.8.1932 i magtuberkulos.


Tab. 111.

X. Lovisa Henriksdr Harald (Puss), dotter till Henrik Mattsson H., tab. 98, f. på Harald (i nuvarande Forsby) 5.4.1822. Flyttade från Munsala (Puss) till Oravais 1840. Gift där 21.3.1847 med torparen Mårten Mårtensson Jakobsson, sedan Finskas, f. i Oravais 1.9.1825. Familjen flyttade år 1860 till dåvarande Över-Jeppo by av Nykarleby lkm. såsom mjölnare (egen kvarn), först till Grötas, sedan, till Finskas, vilket sistnämnda namn av familjen antogs som tillnamn. Mannen reste 1867 på arbetsförtjänst till Petersburg, familjen följande år med ångaren Österbotten. Hustrun avled kort efter framkomsten, mannen avled likaså i Petersburg år 1884.

XI. Barn (de fyra första födda i Oravais, de andra i Över-Jeppo by, nuvarande Jeppo):
Anna Sofia Finskas, f. 30.11.1851. Gift i Petersburg 1877, med en Lasander från Gamlakarleby. Flyttade senare till Uleåborg, samt 1893 till Arnerika (6 barn).
Maria Lovisa, f. 23.8.1855, d. på Pet i Hirvlax (Munsala) 12.12.1897 i lungsot. Gift 28.8.1875 med bondsonen Johan Jakob Eklund, f. i Hirvlax (Pet) 5.7.1846, d. i Gullhill i Colorado, USA 16.1.1896 i lungsot

XII. Barn (födda i Petersburg, det tredje i Sordavala):
Johan Bernhard Eklund, f. 8.4.1877, d. i Hirvlax (Pet) 25.7.1897 i lungsot.
Maria Emilia, f. 17.12.1879. Återvände 1896 till Petersburg. Gift med en estländare (1 flicka).
Erik Alexander, f. 23.9.1882, d. i .Jakobstad 14.11.1900 i tyfus. Ditflyttad 15.6.1900.
Edla Johanna, f. 9.4.1887. Återvänt till Petersburg 1897. Gift där med en ryss Bogonoff.

Johanna, f. 30.6.1858, d. i Petersburg 1925. Gift där med Gregori Anisimoff, som i 35 år var källarmästare på Kejserliga jaktklubben i Petersburg (4 barn).
Katarina, f. 17.10.1860, d. i Petersburg 3.1.1868.
Johan Jakob, f. 3.1.1863. Tab. 112.
Susanna Karolina, f. 17.7.1865, d. 1885 i Petersburg som ogift.
Anders Vilhelm, f. 2.10.1867, d. i Över-Jeppo 2.5.1868.


Tab. 112.

XI. Johan Jakob Finskas, son till Mårten Mårtensson Finskas, tab. 111, f. i Över-Jeppo by av Nykarleby lkm. (nu Jeppo) 3.1.1863. Järnvägskonduktör, sedan 1929 pensionerad, boende i Kuopio. Gift 1:o med Johanna Vilhelmina Sparf, f. i Pojo (Anskogs bank) 11.6.1859, d. i Kuopio 8.1.1907 i kräfta. Gift 2:o med Ida Maria Gröndal, f. i Padasjoki 11.1.1876.

XII. Barn (de 7 första i förra giftet födda i Petersburg, det 8:e i Kajana, alla i andra giftet i Kuopio):
1. Edla Alma, f. 24.9.1880, d. i Forsby, Nykarleby lkm., 9.9.1910 i barnsängsfeber. Genomgått Ekenäs seminarium. Lärarinna i Forsby skola i Nykarleby lkm. Gift där 30.7.1904 med folkskolläraren Matias Nystrand, f. i Purmo 5.2.1881. Utdimitterad från Nykarleby seminarium sommaren 1903. Lärare i Forsby. Efter hustruns död erhöll han plats vid Tolkis skola i Borgå lkm. år 1911. Död där.

XIII: Barn (födda i Forsby, Nykarleby):
Karl Herbert Matias Nystrand, f. 6.5.1906.
Rolf Gunnar Jarl, f. 9.4.1908.
Tor Gösta, f. 4.9.1910, d. i Forsby 4.9.1910 i slag.

1. Elin Cecilia, f. 8.9.1882. Genomgått S:t Katarina svenska kyrkoskola i Petersburg. Gift i Kuopio 22.8.1908 med folkskolläraren Emil Viteli, f. 29.3.1883 i Orivesi. Lärare i Björkö (Koivisto) 1907—13 och i S:t Johannes fr. 1913.

XIII. Barn (födda, de tre första i Björkö, de andra i S:t Johannes):
Keija Tuulikki Viteli, f. 19.5.1909. Genomgått handelsskola i Helsingfors. Kontorist och kassörska på andelshandelns kontor i S:t Johannes.
Oiva Kullervo, f. 16.9.1910. Besökt lyceet i Viborg och genomgått Karjateknikko-opisto i Kuopio. Vigd 10.1.1934 i S:t Johannes med Ilse Alberg, bonddotter, student.

XIV. Barn:
Aarre Kullervo, f. 17.7.1934.

Alli Linnea Kyllikki, f. 31.1.1913. Besökt missionsskola i Hangö. Genomgått vävskola i S:t Johannes.
Taimi Ilona, f. 29.3.1915. Tagit sömnadskurs i Viborg. Förlovad med studeranden Ensio Mustonen, f. 1.4.1911 i Kirvus.
Auvo Aarre Väinämö, f. 30.10.1917. Genomgått jordbruksskola i S:t Andreae. Sköter jordbruket på gården (fadern har egen gård om 22 hektar nära skolan.)
Ilmi Lahja, f. 13.12.1920. Samskolelev.

1. Sigrid Johanna, f. 30.1.1884, d. i sept. s.å. i Petersburg.
1. John Sigfrid, f. i sept. 1889, d. i dec. 1891 i Petersburg.
1. Martha Alice, f. 1.5.1893. Gift i Viborg 21.5.1916 med pastor Nikolai Pöyste, f. i Petersburg 10.12.1892, flere år i metodistmissionen i Harbin, Kina, nu i Kalifornien.

XIII. Barn:
Mary Pöyste, f. 20.7.1918.
Jarl, f. 1920.
Daniel, f. 1922.

1. Herbert Immanuel, f. 17.8.1895, d. i Petersburg 4.3.1900.
1. Linnea Elisabet, f. 27.7.1897, d. i Petersburg 20.3.1898.
1. Ruth Linnea, f. 13.7.1904. Gift 21.6.1924 i Kuopio med provisor Arvid Daniel Rosberg, bosatta i Helsingfors. Barn: Juhani, Nils, Linnea.
2. Mary Elisabet Suomio, f. 11.1.1909. Genomgått finska fruntimmersskolan i Kuopio. Nu kassörska vid Nordiska Föreningsbanken.
2. Mai-Lis Suomio, f. 20.8.1910. Student 1930. Fil. kand. våren 1935.
2. Aino Maini Maisi Suomio, f. 27.3.1912. Student 1930. Fil. kand. våren 1935.
2. Bror Johannes Suomio, f. 21.4.1914. Student våren 1932. Sedan hösten 1933 studerar vid Polytekniska högskolan i Helsingfors på väg- och vattenbyggnadsavdelingen.
2. Thor Jakob Finskas, f. 5.10.1918, d. i Kuopio 24.8.1920 i lunginflammation.
2. Anna Lisa Finskas, f. 5.6.1920, elev på. V kl. i finska fruntimmersskolan i Kuopio.


Tab. 113.

X Sofia Henriksdr Harald (Puss), dotter till Henrik Mattsson H., tab. 98, f. på Harald i Nykarleby lkm. 7.2.1826. Gift 15.10.1850 med bondsonen, sedan bonden Johan Jakobsson Nygård, Monå, Munsala, f. där 16.6.1818, d. där 12.4.1882. Änkan, som var blind, avled där 29.4.1893.

XI. Barn (födda på Nygård, Monå):
Jakob Nygård, 2.4.1853. Tab. 114.
Johan Henrik, f. 19.1.1855 Sjöman. Besökt navigationsskola i Norge. Död 9.2.1883 i lungsot.
Erik, f. 6.5.1857, d. 27.1.1859 i strypsjuka.
Erik Nylund, f. 13.11.1859 Lantmäterielev. Kom aldrig längre än till äldre lantmäterielev. Som sådan utförde han arbeten på olika orter. Han uppges som skicklig i sitt fack, och en godhjärtad man, men begiven på alkohol. Han dog i Tavastehus 20.11.1920. Ogift.
Brita Maja, f. 15.2.1862. d. 17.1.1882 i lungsot.
Anders, f. 1.6.1864. Tab. 115.
Karl, f. 8.7.1866, d. 20.4.1874 i koppor.


Tab. 114.

XI. Jakob Johansson Nygård, son till Johan N., tab. 113, f. på Nygård i Monå, Munsala, 2.4.1853, d. i Amerika, Montana, 13.3.1898 i lungsot. Gift 26.10.1875 med Anna Mattsdr Knuts, f. i Monå 17.7.1854. Följde mannen till Amerika.

XII. Barn (födda på Nygård):
Johan, f. 5.2.1876, d. 25.10.1881 i koppor.
Matts, f. 24.9.1877, d. 23.10.1881 i koppor.
Anna Sofia, f. 4.2.1880, d. 19.5. s.å.
Jakob, f. 2.6.1881, d. 13.11.1881 i koppor.


Tab. 115.

XI. Anders Johansson Nygård, son till Johan Jakobsson Nygård, tab. 113, f. på Nygård i Monå. 1.6.1864, d. där 7.3.1897 i magkräfta. Bonde på faderns hemman. Gift. 2.5.1890 med bonddr Sofia Johansdr Ryss, f. 20.10.1861 i Monå, d. där 8.2.1930 i lunginflammation.

XII. Barn (födda på Nygård, Monå):
Aina Sofia, f. 28.2.1892, d. 8.1.1895 i feber.
Johan Alfred, f. tvilling 27.9.1894, d. på Nygård 11.3.1911 i lungsot.
Anders Edvard Nybacka, f. tvilling 27.9.1894. Tab.116.


Tab. 116.

XII. Anders Edvard Nybacka, son till Anders Johansson Nygård, tab. 115, f. på Nygård, Monå 27.9.1894. Bonde på faderns hemman. Gift 4.1.1921 med bonddr Edit Sofia Klockars, f. i Monå 27.9.1894.

XIII. Barn (födda på Nygård):
Johan Alfred, f. 11.12.1920.
Knut Edvard, f. 6.1.1925.
Margit Ninni Sofia, f. 1.8.1926.


Tab. 117.

X. Sanna Carolina Henriksdr Harald (Puss), dotter till Henrik Mattsson Harald (Puss), tab 98, f. på Harald i Nykarleby lkm (nuvarande Forsby) 3.6.1828. Tjänarinna i Nykarleby stad 1846—49, d. 30.1.1898 av kräfta. Gift 13.5.1849 med Israel Jakobsson Lassila, f. på Hannula, Kovjoki, 4.2.1823. Torpare på Hannula, sedan på Lassila, d. där 21.4.1902 av ålderdom.

XI. Barn (det äldsta fött i Soklot, de andra i Kovjoki):
Jakob, f. 15.4.1849. Sjöman. Död i Sydamerika i gula febern. Bosatt i Norge (Arendal), där han var gift med en norska (2 barn).
Anna Sanna, f. 9.9.1852. Tab 118.
Israel, f. 29.11.1855, d. 15.11.1858 i bröstsjukdom.
Sofia, f. 5.9.1859. Tab. 119.
Lovisa, f. 6.2.1863. Tab. 120.
Johannes, f. 14.6.1867, d. 9.5.1872 i slag.
Maria Emilia, f. 1.3.1871. Tab. 121.


Tab. 118.

XI. Anna Sanna Lassila, dotter till Israel Jakobsson L., tab. 117, f. i Kovjoki, Nykarleby lkm, 9.9.1852, d. på Haga, Nykarleby kby 23.11.1930 av ålderdom. Gift 20.12.1874 med Johan Jansson Ohls, kallade sig senare endast Jansson och sist Forsgård, f. i Munsala 18.8.1849, d. på Haga 9.1.1934 av ålderdom. Flyttade från Munsala 1872 till staden, sedan 1880 backstugukarl på Pelkos, senare på Yrjas samt bonde på Drakabacka 1908. I Amerika 1896—1900. Överlämnade 1926 hemmanet åt sonen Hugo Axel och köpte en parcell på Haga (Solbacka).

XII. Barn (de två äldsta födda i staden, de andra på Pelkos):
Anna Alexandra, f. 12.9.1875. Till Vasa 1892. Gift 9.10.1924 med Simon Henriksson Ahlskog, f. i Oravais 8.4.1877 (i hans andra äktenskap). Bonde på Drakabacka. Barnlösa.
Ida Maria, f. 15.12.1877. Till Vasa 1897. Förelyst 18.6.1899 med bondsonen Lars Herman Nylund, f. i Pedersöre 20.3.1873, troligen vigda i Pedersöre.
Johannes Vilhelm, f. 18.8.1880, d. 27.3.1882 i maginflammation.
Aina Sofia, f. 4.12.1882. Gift 15.2.1914 med snickaren Matts Lennart Mattsson, som antagit namnet Löving, f. i Nykarleby stad 20.7.1881.

XIII. Barn (födda i Nykarleby stad):
Carl Erik Löving, f. 16.11.1915, d. 23.2.1934 i lungsot.
Marta Helena Löving, f. 24.9.1917.
Henrik Johan Löving, f. 20.1.1919.

Johannes Villiam Jansson, f. 9.1.1886. I Amerika 1905—08. Bonde på Drakabacka. Gift. 5.3.1911 med torpardottern Hilma Maria Ryss, f. i Ytterjeppo 3.11.1885.

XIII. Barn (födda på Drakabacka):
Ellen Maria, f. 22.9.1915.
Helge Johannes, f. 18.6.1919.
Georg Gustav, f. 3.12.1921.
Anna Valdine, f. 19.6.1923.

Edit Karolina Forsgård, f. 13.9.1888. Flyttade med föräldrarna till Solbacka, som hon nu äger.
Hugo Axel Forsgård, f. 6.10.1894. Bonde på Drakabacka. (faderns hemman). Gift 16.9.1923 med Elin Johanna Sundqvist, f. 25.1.1900 i Munsala.

XIII. Barn (födda på Drakabacka):
Sten Bror Hugo, f. 24.8.1924.
Berit Brita Sofia, f. 2.7.1926.
Erik Gustav, f. 25.3.1933.


Tab. 119.

XI. Sofia Lassila, dotter till Israel Jakobsson Lassila, tab. 117, f. på Lassila., Kovjoki, 5.9.1859, d. på Nygård i Nykarleby lkm 11.4.1927 av magkräfta. Gift 7.11.1879 med telegrafrevisorn Berndt Alexander Svanström, f. i Nykarleby 8.9.1858, d. på Nygård 16.12.1928 i hjärtfel. Ägare av parcell på Nygårds mark.

XII. Barn (födda i Nykarleby):
Maria Matilda Svanström, f. 5.12.1881.
Paul Alexander Svanström, f. 27.4.1885. I kl. lokomotivförare å Seinäjoki depot, dit han flyttat år 1909. Gift 29.8.1915 med överkonduktörsdr Elin Vilhelmina Nygård, f. 28.7.1894 i Helsingfors.

XIII. Barn (födda i Seinäjoki köping):
Toni Elin Linnea, f. 11.5.1916. Genomgått 7 kl. i samskola. Praktikant å sjukhus.
Ole Paul Ossian, f. 25.9.1919. Skolelev i Kristinestads sv. samskola.
Åke Bernhard, f. 23.4.1921. Dito.
Daga Sofia, f. 8.11.1924. Dito.

Hellen Karin Sofia Svanström, f. 29.6.1906. Idiot.


Tab. 120.

XI. Lovisa Lassila, dotter till Israel Jakobsson L., tab. 117, f. på Lassila, Kovjoki 6.2.1863. Till Helsingfors 1881, gift där 1883 med timmermannen Klas Elias Henriksson, f. 12.2.1858. Bo och leva ännu i Esbo.

XII. Barn (födda i Esbo):
Klas Hugo Henriksson, f. 22.3.1885, d. 30.7.1931 i njurlidande. Gift med Hedda Virta från Kytäjä. Bosatta i Esbo.

XIII. Barn (fött i Esbo):
Lars, f. 9.6.1913.

Johannes Leonard, f. 1.9.1886. Gift och bosatt i New York (en gosse, född 1919).

Alina Lovisa, f. 13.12.1889, d. 15.1.1932 i Helsingfors av lungsot. Gift i Helsingfors 17.2.1906 med chauffören Axel Gabriel Kortman, f. 11.3.1883 i Esbo.

XIII. Barn:
Sylvia Linnea Kortman, f. i Helsingfors 2.3.1907. Bokhandelsbiträde. Gift i Helsingfors 9.4.1929 med Karl Verner Jussila, f. 6.6.1899 i Kärkylä. Affärsman.

XIV. Barn (födda i Helsingfors):
Ella Linnea Jussila, f. 8.5.1930.
Ossi Verner, f. 9.9.1932.

Judit Cecilia, f. i Esbo i sept. 1909, d. där i juli 1918 i spanska sjukan.
Anna Sofia, f. 1.5.1892. Gift med Edvin Pearsson från Sverige. Bosatta i Kalifornien. Barnlösa.
Ture Armas, f. 2.5.1894. Gift och bosatt i New York (en gosse. f. 1920).
Augusta Alina, f. 21.4.1896. Barnmorska. Gift 6.1.1917 med Pentti Alexanteri Kivinen (före 1900 Stenius), f. i Pielisjärvi 23.1.1873. Student 1892. Fil. kand. 1900, med. kand. 1902, med. lic. 1914. Kommunalläkare på olika ställen. Stadsläkare i Heinola 23.7.1919, provinsialläkare i Salmi 1931, sedan i Heinola distrikt. Företagit talrika studieresor. Skilsmässa 25.4.1929. Hustrun (barnmorska) bor i Heinola (har ett av barnen).

XIII. Barn (födda i Kirvus):
Laura Liina Kivinen, f. 18.1.1917.
Ennike Soma, f. 16.3.1918.

Fanny Maria, f. 17.9.1898. Gift med läderfabrikören Teofilus Inkinen, bosatta i Kirvus.

XIII. Barn:
Marja Inkinen, f. 1924.

Jenny Margareta, f. 19.7.1901. Gift med Gustav Linjevall från Sverge. Bosatta i Kalifornien (3 barn).
Edit Irene, f. 7.7.1904, d. 23.10.1935 i Amerika av en hjärtåkomma. Gift.


Tab. 121.

XI. Maria Emilia Lassila, dotter till Israel Jakobsson L., tab. 117, f. på Lassila, Kovjoki, 1.3.1871, d. på Nygård, Nykarleby kby, där hon ägde gård, 3.10.1931 i magkräfta. Gift 5.11.1893 med Anders Johan Kronqvist, f. 11.4.1868 i Pedersöre. Emigrerat till Amerika, Duluth WI, varest han hade farm 1905. d. där 9.9.1913 i lunginflammation. Äktenskapet upplöst genom domstolsutslag 26.8.1911.

XII. Barn (fött i Nykarleby):
Xenia Maria Kronqvist, f. 28.7.1895. Folkskollärarinna. Till Esse 1915. Gift 24.7.1921 med Hugo August Casén. f. i Pedersöre 10.8.1897. Kontorist i Nykarleby stad på faderns affär. Ägare av gården 5.

XIII. Barn (födda i Nykarleby stad):
Börje Hugo August Casén. f. 12.5.1926.
Karita Viva Emilia, f. 2.5.1930.


Tab. 122.

X. Jakob Henrikson, son till Henrik Mattsson Harald (Puss). tab. 98. f. på Puss hemman i Munsala 25.7.1832. Flyttade till Nykarleby stad 1856. Död på Röda havet i magkräfta 1.2.1884. Sjökapten. Avlade skepparexamen i Vasa 16.5.1864. Erhöll burskap i Nykarleby 16.5.1864 Förde med undantag av de sista åren fartyg från firman Wolff i Vasa (barkskeppenThemis och Hero), de sista åren barkskeppet Felix från Bergboruska firman i Uleåborg. Ägare efter stadens brand av gården 80. — Gift 2.12.1856 med Maria Sofia Eriksson (Frill), f. i kyrkbyn 23.5.1838. d. i Nykarleby 18.9.1901 i lunginflammation.

XI. Barn (födda i Nykarleby stad):
Anna Sofia, f. 2.10.1859, d. i Nykarleby 4.4.1931 av tjocktarmstumör. Avlagt pedagogieexamen i Helsingfors samt idkat studier i Helsingfors och Tyskland för examen i tyska. År 1883 lärarinna i tyska språket och religion samt föreståndarinna för Privata flickskolan i Nykarleby, som hon innehade tills skolan upphörde år 1909. Vikariat vid sv. samskolan i Jakobstad och även vid dess förberedande (privata) skola. Från starten av Nykarleby samskola år 1919 lärarinna där i tyska t.o.m. vårterminen 1928. Med stort intresse tagit del av strävanden av religiös och välgörenhetsbetonad art (söndagsskola. sjömansmissionen, »de gamlas hem»).
Aina Maria, f. 6.5.1864. Genomgått pedagogieklassen av Fortbildningsläroverket i Helsingfors. Auskulterat vid skolor i Stockholm och Tyskland (med stipendium). Vikariat vid samskolorna i Kotka och Björneborg (1889—90). Ord. tjänst vid Privata flickskolan i Nykarleby (1891—1907) samt vid svenska folkskolan i Jakobstad (1907—20). Levde med pension i Nykarleby.
Hulda Elisabet, f. 15.5.1866. Tab. 123.
Jakob Uriel, f. 1.5.1869. Student från Kuopio svenska lyceum höstterminen 1889. Var inskriven vid universitetet höstterminen 1889, hela åren 1890 och 1892 samt vårterminen 1893. Under 1891 t.f. lektor i svenska och finska vid Nykarleby seminarium. Åhörde vid universitetet föreläsningar i svenska, estetik och filosofi samt deltog under fyra terminer »mycket flitigt och med framgång» i latinskrivning. Under 1893 antog han av ekonomiska skäl plats som redaktionssekreterare vid Vasa tidning för att — så var meningen —samtidigt bedriva studier rör. kandidatexamen. Han var en mycket ideellt anlagd yngling med fast tro på det goda och vackra i livet. Valet av studieämnen visar hans intressen. Han hade en ledig penna. Redan under studietiden publicerade han tidningsuppsatser. Den första, hösten 1889 i Ö. P gällde beskrivningen av ett besök hos skalden Z. T. på Björkudden, dit han och tecknaren av dessa rader voro sända av Österbottniska avdelningen för att inbjuda skalden till dess årsfest. Också alster i bunden form föreligga (vid sv. Österbottniska studenters sommarfest 1891, vid en väns grav m. fl.). Han avled i Vasa 18.2.1897 för egen hand. Hans planlagda studier gingo om intet. Livet, som det tedde sig i verkligheten och det som han tänkt sig i sina vackraste drömmar, divergerade alltför starkt. Detta framkallade missmod och pessimism, som ledde till den förtvivlade handlingen. Följande verser, ett säkerligen i hast hopkommet blyertsutkast, fanns bland hans efterlämnade papper och anföres som belägg på det ovan sagda.

»Svag uti motgång och svag i fröjd
känner jag vanmaktens börda trycka,
är jag ej med de andra nöjd
aldrig skapar jag egen lycka.

Varnande kommer det från i går
ständigt mitt halvgjorda dagsverk åter.
Slagen, svarslös jag höra får,
hur man skrattar åt mig och gråter.

Jag har ej arbetets ärorätt,
känner ej glädjen som lön för möda,
andras lycka jag aldrig sett
med min tillhjälp få liv och flöda.

Maktlös jag mistat min bästa tro,
tron på den egna och goda styrkan.
Skammen tiger i hederns bo,
sänker blicken för ädel yrkan.

Jag som blev borta på kampens dag,
vad blir mitt svar, om man börjar klandra.
Kanske nekar man ock att jag
sjunger bragdernas lov som andra.

Hem för mig själv skall jag aldrig se,
I byggt av min kraft efter eget tycke,
hem, där sanning och godhet ge
skönhetsstämpeln åt varje stycke.

Icke för mig äro ärans bud,
icke en del uti segerlönen.
Dyrkan bär Jag åt helig Gud,
svag bland svaga på knä i bönen.

Oförtjänt offer är tungt att få
åter och åter som hjälp i nöden,
lika tungt som att ensam gå
utan löften mot framtidsöden.»


Tab. 123.

XI. Hulda Elisabet Henrikson, dotter till Jakob H., tab. 122, f. i Nykarleby stad 15.5.1866, d. i Kannus 14.3.1914 i njurinflammation. Genomgått privata flickskolan i Nykarleby. Var under flere år kartriterska på Tavastehus lantmätarkontor, där kusinen Johan Henrik Juvelius var chef (tab. 100). — Gift 29.12.1889 med dåvarande forstkonduktören Hugo Roos, f. i Nykarleby 23.11.1863. Student 6.6.1884 från Vasa svenska lyceum. Dimissionsexamen från Evois forstinstitut 12.6.1886. Forstkonduktör 12.6.1886. Skogstaxator 8.10.1889. Forstuppsyningsman 13.3.1893. Revierforstmästare 23.10.1899 (i Rovaniemi, sedan i Lesti revir) samt t.f. överforstmästare på kortare tider under 1915, 1920 och 1922 i Bottniska inspektionsdistriktet. Avgått på grund av tjänstelagen 31.5.1928. Övervakar skötseln av staden Jakobstads skogar sedan sommaren 1929. Omgift 26.6.1915 i Brahestad med lärarinnan Selma Maria Lackström, f. i Brahestad 23.2.1868, d. i Jakobstad 18.1.1932 i hjärtslag. Barnlösa.

XII. Barn:
Ragni Roos, f. i Nykarleby 5.11.1892. Tab. 124.
Bertil, f. å Toppila gård nära Kajana 24.1.1894, död inom en timme.
Ethel Roos, f. i Kajana 22.11.1895. Tab. 125.
Elsie Roos, f. i Kannus 26.4.1900. Student 1918. Avlagt examen och prov för kompetens till folkskollärarinna 1922. Innehaft ord. tjänst vid högre folkskolan i Terjärv 1922—28. Under de tvenne senare åren gjort sig kompetent vid dövstumskolorna i S:t Michel och Åbo. Studieresor för samma ändamål till Sverge och Danmark 1927 och 1932. Dövstumsskolelärarinna i Borgå 1928—35 samt föreståndarinna för internatet vid dövstumskolan i Åbo sedan hösten 1935.
Sven Hugo Elias Roos, f. i Kannus 1.6.1903. Tab. 126.


Tab. 124.

XII. Ragni Roos, dotter till Hugo R. och Hulda Henrikson, tab 123, f. i Nykarleby 5.11.1892. Genomgått privata flickskolan i Nykarleby 1907, sedan Gamlakarleby elementarläroverk kl. IV—V (1907—09). Elev vid Malmska sjukhuset och Diakonissanstalten i Helsingfors (1910—11), undersköterska vid Malmska sjukhuset i Jakobstad september 1911—oktober 1912. Genomgått sjuksköterskekurs vid kir. sjukhuset i Helsingfors 1916. Medlem av sjuksköterskeföreningen i Finland, Finlands sv. Martaförbund och Blomsterodlingens vänner i Finland. Varmt intresserad av sociala och hygieniska frågor. — Gift 30.7.1916 med Viktor Vilhelm Schauman, f. i Jakobstad 19.11.1893. Genomgått 3 kl. av Samlyceet i Jakobstad och 4—6 kl. i de Pontska skolan i Tavastehus. Åren 1911—12 vid Vilhelm Schaumans fanerfabrik i Jyväskylä, på forstavdelningen. Åren 1912—14 i Rheinisches Technicum, Bingen, 1915—16 verkmästarassistent på cigarettavdelningen hos Ph. U. Strengberg, 1917 kalkylator och omkostnadsbokförare vid Jakobstads mekaniska verkstad. Sommaren 1918 inköptes Keppo gård, som togs i besittning 19.1.1919 och innehades till maj 1930 och som under tiden sattes i ett mönsterskick. Talrika studieresor för lantbruksändamål. Medlem av Österbottens sv. lantbrukssällskap och Ayrshireföreningen i Finland. Talrika pris för utställda djur. Vid ÖSL:s utställning och 25-årsjubileum i Gamlakarleby 28—30 juni 1929 hade kammarherre Robert von Horn överlämnat en ståtlig gåva i brons (en 25 cm hög tjur) med anmodan att sällskapet skulle tilldela det den man inom sällskapet, som ansågs mest förtjänt därav såsom hederspris och beslöt styrelsen för nämnda sällskap överlämna den åt innehavaren av Keppo gård. Medlem i firman Vilh. Schaumans direktion i Jakobstad och i Jyväskylä i olika perioder.

XIII. Barn (födda i Jakobstad):
Vilhelm Viktorsson Schauman, f. 21.7.1917. Samskolelev.
Stephan Viktorsson Schauman, f. 21.3.1919. Samskolelev.
Viktoria Vilhelmina Susanna Schauman, f. 7.11.1923. Samskolelev.
Berndt Viktor Leonard Schauman, f. 12.4.1929.


Tab. 125.

XII. Ethel Roos, dotter till Hugo R. och Hulda Henrikson, tab. 123, f. i Kajana 22.11.1895. Efter att ha utdimitterats från Gamlakarleby svenska samskola kl. V år 1912, genomgått kurser i hushålls- och trädgårdsskolor i Kronoby och Haapavesi. Apotekselev 1914. Genomgått seminariet i Ebeneserhemmet 1916—18. T.f. barnträdgårdslärarinna i Jakobstad 1919—20, ord. tjänst 1922—25, åren 1920—22 inspektris i Socialstyrelsen för barnträdgårdar. Sommaren 1922 på studieresa i Tyskland för barnträdgårdar. — Gift i Kannus 20.9.1925 med Eric Appelroth, f. i Heinola 26.1.1902. Student 30.5.1920 från realläroverket i Jakobstad. Forstexamen vid Helsingfors universitet 30.5.1923. Efter tillfälliga arbeten biträdande forstmästare hos Vilh. Schaumans Aktiebolag i Jakobstad 1.1.1925—30.4.1929 (under tiden 1923—1929 också omhänderhaft förvaltningen av staden Jakobstads skogar) samt fr.o.m. 1929 förvaltare av Yhtyneet Paperitehtaat Osakeyhtiö koncernens egna skogar (bostadsort Simpele). Deltagit i förberedelserna för samt i frihetskriget, efter genomgången kurs vid reservofficersskolan i Fredrikshamn reservfänrik 30.9.1924.

XIII. Barn:
Tordis Elisabet Appelroth, f. i Jakobstad 6.5.1927.
Björn-Olof Appelroth. f. i Jakobstad 3.10.1928.
Sven-Eric Appelroth, f. i Viborg 30.12.1929.
Kerstin Appelroth, f. i Simpele 28.5.1931.


Tab. 126.

XII. Sven Hugo Elias Roos, son till Hugo R. och Hulda Henrikson, tab. 123, f. i Kannus 1.6.1903. Efter att ha besökt förberedande skolan i Gamlakarleby. elev vid Realläroverkets i Jakobstad 4 kl., student därifrån 1923. Avlagt forstexamen 17.11.1927. Extra ord. forstmästare 9.12.1927 med förordnande att biträda i Österbottens distrikt, där han verkat i Kajana revir. Medlem av Finska forstföreningen, Föreningen för skogskultur samt Finlands Forstmästareförbund. Deltagit i frihetskriget och erhållit tapperhetsmedaljens II kl., minnesmedaljen med rosor och spänne samt Tammerforsmedaljen. — Gift i Jakobstad 24.12.1933 med Marta Alina Rydberg, dotter till f.d. handl. Oskar Fredrik R. och Aliina Snicker, f. i Kajana 13.3.1909. Genomgått 5 kl. i Kajaanin Yhteislyseo 1925, senare kontorist och kartriterska.

XIII. Barn (fött i Kajana):
Sven Ole, f. 2.8.1934.


Woldemar Backman (1936) Klockars i Nykarleby landskommuns kyrkoby. Hemman och släkt 1565—1935.
Arne Nylund digitaliserade och tillhandahöll.

(Inf. 2005-04-25.)


Fortsättning: Källor eftersom rättelserna är införda i texten.
(Rev. 2012-04-24 . )